Om oss

Sveriges centrum- och platsutvecklare

Vi är det ledande personliga branschnätverket för yrkeskåren inom centrum- och platsutveckling. Som riksorganisation verkar vi nationellt, regionalt och lokalt i Sverige. Genom aktiva medlemmar i våra levande nätverk och utvecklande utbildningar skapar vi en attraktiv och stabil plattform.

Föreningen har en ideellt arbetande styrelse som arrangerar flera medlemsträffar per år. Det är allt från digitala studiebesök och webbinarier till vår årskonferens. Årskonferenserna förläggs till olika platser varje år och innehåller intressanta besök, aktuella teman och goda möjligheter till nätverk och erfarenhetsutbyte.

Dessutom medverkar föreningen i samverkan med branschen i bland annat:
  • Citygroups – regionala nätverk
  • Sweden Urban Arena – arena för framtidens handelsplatser tillsammans med Svenska Stadskärnor.
  • Almedalen – i samarbete med Svenska Stadskärnor, Svensk Handel, Fastighetsägarna och Visita
  • UCM Urban Centre Management – utbildningar för vår yrkeskår

Vad är en centrum- eller platsutvecklare?

På alla de köpcentrum, stadskärnor, stadsdelscentrum, gallerior och andra handelsplatser behövs funktionen för att förena de olika ägarnas intressen. Att vara centrum- eller platsutvecklare innebär att du är en koordinator, en katalysator och en driven ledare. En både strategisk och operativ ledare som planerar, genomför och följer upp olika projekt. Du ser till att de olika intressenterna i staden samverkar och verkar för att få aktörer att enas kring en gemensam vision och målbild. Som processledare ser du till att visionen och målen blir verklighet.

Titeln kan vara centrumutvecklare, platsutvecklare, centrumledare, stadskärneledare, centrumchef, affärsutvecklare eller något liknande och dessa personer samlar vi inom den rikstäckande föreningen Sveriges centrum- och platsutvecklare.

I den här rollen är man ofta ensam på sin ort eller handelsplats, därför är kollegorna runt om i Sverige extra viktiga för att utbyta erfarenheter och stötta varandra i arbetet. Hos oss får du kollegor i hela vårt avlånga land.

Bli medlem

Styrelsen

Kontakta gärna någon av oss i styrelsen om du vill veta mer om föreningen och vårt kollegiala nätverk. Nedan ser du kontaktuppgifter till alla i styrelsen.

Vi som fått förtroendet att ingå i styrelsen för verksamhetsåret 2022/2023 är:

Marlene Hassel

Destinationsutvecklare Höörs kommun och konsult inom centrum- och platsutveckling Sverige
Ordförande
marlene.hassel@hassel-co.se
070-657 52 99

Isabel Gölles

Konsult platsutveckling, Platsvision
Vice ordförande
isabel@platsvision.se
072-704 39 59

Johan Jönsson

Centrumledare, Hässleholm
Kassör
mail@hesslecity.com
073-360 00 90

Carina Janars

Centrumledare, Ljusdal i Centrum
Ledamot
carina@ljusdalicentrum.se
070-371 60 65

Marita Floman

Konsult inom kommersiell fastighets- och handelsplatsutveckling
Ledamot
marita@mfab.info
070-092 03 92

Lotta Engvall

Centrumutvecklare Simrishamns kommun och BID Manager i Kävlinge Kommun
Ledamot
lotta@engvall.info
073-377 01 42

Anna Andersson

Kommunikatör Älvstranden Utveckling
Ledamot
anna_a_85@hotmail.com
070-418 18 85

Lisa Söderholm

Centrumutvecklare, Kalmar City
Ledamot
lisa@kalmarcity.com
073-508 70 87

Jonas Albecker

VD/stadskärneutvecklare, Stadsutveckling i Sundsvall AB
Ledamot
albecker@stadsutvecklingsundsvall.se 
070-674 73 72

Magnus Franzén

Ekängen Media
Ledamot
magnusgfranzen@telia.com
076-893 97 93

Calle Hedman

Projektledare, Destination Östersund
Suppleant
calle.hedman@destinationostersund.se
073-815 01 13

Maria Rautio

Handel, Evenemang och Stadskärneutveckling,
Visit Skellefteå
Suppleant
maria.rautio@visitskelleftea.se
070-339 40 58

Ulrika Abrahamsson

Centrumutvecklare, Halmstads kommun
Suppleant
Ulrika.abrahamsson1@halmstad.se
0532 – 174 45

Marcus Pallvid

Verksamhetsledare och centrumutvecklare,
City Trollhättan
Suppleant
marcus@citytrollhattan.se
073-371 21 02

Våra stadgar

Revisor:
Tomas Kruth

Valberedning:
Björn Bergman, Sammankallande, Svenska Stadskärnor
Susann Haggren, Svenskt Näringsliv
Hanna Gahnström, medlem Sveriges centrum- och platsutvecklare